slidersmall

Ogólnopolski Program Promocyjny "Doceń polskie"

docen polskieDwa wyroby marki BOS zdobyły certyfikaty Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Decyzja o przyznaniu wyróżnień została podjęta 23 października podczas oceny żywności biorącej udział w programie. Eksperci obradowali już po raz dziesiąty.

.

Stek siekany i Stekburger BOS zdobyły certyfikaty „Doceń polskie”

Certyfikat „Doceń polskie” potwierdza, że nagrodzony nim artykuł spożywczy posiada tzw. polski akcent (jest produkowany w naszym kraju, z rodzimych składników lub zgodnie z tradycyjną recepturą) i co istotne - zdobył wysokie noty od Loży Ekspertów programu.
Członkowie tego pięcioosobowego grona oceniają wszystkie produkty biorące udział w audycie. Każdy ekspert przyznaje żywności punkty w skali 1-10 za smak i wygląd oraz stosunek jakości artykułu do jego ceny. Certyfikat „Doceń polskie” zdobywają tylko te produkty, którym Loża przyzna wysokie noty. Otrzymanie maksymalnej liczby punktów pozwala zyskać także tytuł TOP PRODUKT.

23 października w Krakowie odbył się dziesiąty już audyt programu „Doceń polskie”. Jednym z laureatów tej jubileuszowej certyfikacji jest firma Skłodowscy Sp. z o.o. - właściciel marki BOS .
Godłem „Doceń polskie” nagrodzono dwa wyroby tego poducenta: Stek siekany BOS i Stekburger BOS .

O tym jak cenna jest to rekomendacja najlepiej świadczy fakt, iż Lożę tworzą doświadczeni fachowcy, osoby zawodowo zajmujące się żywieniem. Jej przewodniczącym jest Mirek Drewniak z Fundacji Klubu Szefów Kuchni, poza nim w jury oceniającym wyroby spożywcze zasiada m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Widniejące na opakowaniu produktu godło „Doceń polskie” to dla konsumenta znacząca wskazówka, dowód, że został on sprawdzony przez ekspertów i jest wart uwagi. Z kolei dla firmy jest to potwierdzenie wysokiej jakości jej wyrobu, wokół którego można budować pozycję marki. Program „Doceń polskie” jest realizowany od trzech lat, od samego początku jego działania honorowym patronem przedsięwzięcia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Aktualności dotyczące programu są dostępne na stronie www.docenpolskie.pl, z kolei informacje o laureatach poprzednich można znaleźć na blogu - www.blog.docenpolskie.pl.

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.